Domů » Tondův blog » Jak jsem se dostal k výrobě světel

Jak jsem se dostal k výrobě světel

 Mé první osvětlení na akvárium jsem si vyrobil pomocí led reflektorů. Byla to děsná konstrukce, na které bylo pověšeno několik 10W LED reflektorů. To se psal rok 2012. 

V tu dobu jsem o osvětlení a fungování akvária nic moc nevěděl. Začal jsem studovat, jak by osvětlení mělo vypadat a jaké by mělo mít parametry. Nevěděl jsem kde hledat a hlavně v té době o led osvětlení ještě nebylo mnoho napsáno a zkušeností bylo málo. 

 Tak jsem začal experimentovat. Napřed s již popsanými reflektory, ale vybarvení rostlin a ryb nebylo dle toho co jsem viděl pod zářivkami. Další experiment byly LED pásky. V době kolem roku 2013 jich bylo na trhu už sice dostatek, ale jejich svítivost a podání barev nestála za nic. Tak jsem jednu dobu měl jak reflektory tak i LED pásky.

 S osvětlením jsem nebyl stále spokojen, bylo to velké a těžké konstrukce a spíše akvárium konstrukce osvětlení hyzdila. S postupem času se ale dostal vývoj LED na jinou úroveň a LED pásky začali tak nějak už vyhovovat svou spotřebou a svítivostí tomu co jsem měl nastudováno. Tak jsem si udělal první LED osvětlovací rampu čistě jen z LED pásků. A tady se začíná psát historie výroby LED osvětlení akvárií na míru. To bylo v roce 2017.

 Tato technologie byla sice jednoduchá a v celku rychlá na výrobu, ale stále nesplňovala to co jsem si kdysi řekl že jednou vytvořím. Stále jsem hledal jak vylepšit rampy co jsem občas pro někoho udělal z LED pásků.

 Pak jsem narazil na výkonové LED diody. A tady jsem si uvědomil, že to je cesta. Po ní jsem se vydal a držím se ji dodnes. Výroba rampy je sice náročnější a delší, ale variabilita LED čipů a toho že si v podstatě mohu každou LED rampu poskládat dle vlastního uvážení a parametrů je nepřekonatelná. Mohu vyhovět různým biotopům a nemusím se držet toho, co mne výrobce řekl, že na led pásků bude tolik a tolik diod a tady to prostě nalepíš a hotovo. 

 Koupil jsem LED diody a zahájil projekt s kterým jsem se pochlubil na Facebooku. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a hned mne oslovilo více akvaristů s tím, jestli bych i jim neudělal osvětlení. V tu dobu jsem netušil, že se mne to stane koníčkem a s každou další vyrobenou LED rampou přibude další vylepšení. Dnes už si vyrábím i vlastní LED kontrolér pro řízení celého osvětlení a už ho mám i zabudovaný přímo v těle světla.